Kā saplānot finanses, lai nepietrūktu naudas?

Vēl viens veids, kā ietaupīt ir samazināt savu kaitīgo ieradumu turpināšanos. Ja tu smēķē un neuzraucies par savu veselību, kura ar katru cigaretes dūmu pasliktinās, tad varbūt atmest liks sekojošie dati: Ja ikdienā izsmēķē 10 cigaretes, tad nedēļā tu iztērē vidēji 12 eiro, toties mēnesī tie ir 50 eiro, bet, ja ieradums turpinās jau gadu, tad gada laikā tiek iztērēti vismaz 600 eiro tikai kaitīgā ieraduma veicināšanai. Bet ja ikdienā tu izsmēķē veselu paciņu, kas satur 20 cigaretes, tad iztērētais naudas daudzums ir vēl lielāks. Atmetot kaitīgo ieradumu, mēnesī tev būtu iespēja ietaupīt vismaz 90 eiro, bet gada laikā pāri 1000 eiro, kas nozīmē, ka katru gadu tev ir iespēja aizbraukt ceļojumā. Jāatceras arī tas, ka, pērkot dārgākas cigaretes, naudas summa, kuru varētu ietaupīt, palielinās.

Tā pat ir arī ar citiem kaitīgajiem ieradumiem – alus, kafija, vīns vai saldumi. Ja dienā tiek izdzerta viena kafijas krīze, tad tā dramatiski neiespaidos kopējo budžetu, toties ja tiek izdzertas vairākas krūzes dienā, tad tas ietekmē ne tikai budžetu, bet arī jūsu veselību.

Lai gan ir iespēja ietaupīt un samazināt savus izdevumus, vislielākais naudas atņēmējs ir veikals, jo veikals ari izkārtots tā, lai iespaidotu mūsu psihi. Ne vienu reizi vien ir sanācis tā, ka uz veikalu dodies pēc kādas konkrētas preces vai dažām precēm, bet no veikala iznāc ar pilnu maisu nevajadzīgu lietu. Lai izvairītos no šāda paraduma, pirms dodies uz veikalu, sastādi sarakstu ar precēm, kuras tiešām ir nepieciešamas. Bieži vien akcijas cenas mūs iespaido un mēs izvēlamies ko tādu, kas nav nepieciešams, tādēļ ir jāsaprot, ka, lai ietaupītu ir stingri jāturas pie saraksta. Citādāk sanāk ieiet veikalā ar vienu domu par vajadzīgo preci, bet no veikala iznākot attopies, ka prece, pēc kuras nāci, nav nopirkta. Toties ja šāds saraksts nedarbojas, tad veikalā iepērcies ar diviem groziņiem, vienā liec preces, kas tiešām ir vajadzīgas, bet otrā liec preces, kuras vēlies. Pirms prežu apmaksas vēlreiz pārskati abus grozus un aprēķini, cik naudas iztērēsi. Ja tiek pārsniegts dienas limits, tad nevajadzīgākās lietas noliec atpakaļ plauktos, citādi mēneša beigās atkal attapsies bez naudas jeb dinero kontā.

Lai ietaupītu ne tikai naudu bet arī laiku, uz veikalu dodies vienreiz nedēļā un sapērc visu nepieciešamāko. Ja uz veikalu dodas katru dienu, tad ir lielāka iespēja iztērēt vairāk naudas.

Naudu var ietaupīt arī uz apģērbu rēķina. Ja galīgi esi pret veikaliem, kas pārdod lietotas preces vai preces, kurām beigusies sezona, tad pagaidi veikalu izpārdošanas, kurās par daudz lētākām cenām ir iespēja iegādāties apģērbu nākamajai sezonai.

Ja māja ir liela un vietas daudz, tad ietaupīt var arī uz sadzīves ķīmiju un veļas pulveru rēķina. Pērkot šīs lietas lielos iepakojumos ir laba iespēja ietaupīt, toties vienā mēnesī nebūs iespēja nopirkt visus lielos iepakojumus, jo tie diezgan daudz maksā. Turpinājumu lasiet mcredit.mx.

Vai skolās vajadzētu atļaut lietot mobilos telefonus?

Cilvēki kļūst arvien atkarīgāki no tehnoloģijām, it īpaši no mobilā telefona. Mobilais telefons ir viens no svarīgākajiem rīkiem mūsu dzīvē, bez kura ir gandrīz neiespējami iedomāties mūsdienu dzīvi. Skolēni un studenti ir arī atraduši lielisku veidu, kā izmantot mobilos telefonus skolā un lielākā daļa no viņiem nekad tos neatstātu mājās. Mobilie telefoni nav slikti vai pat kaitīgi, kā daži pedagogi mēdz uzskatīt, tomēr lielākā problēma ir tā, ka daži tos izmanto nepareizu iemeslu dēļ. Tā kā lielākā daļa mobilo telefonu šobrīd ir savienoti ar internetu vai creditos rapidos online, tie tiek izmantoti savtīgiem nolūkiem, meklējot atbildes uz skolotāju jautājumiem, kas tomēr ietekmē gala rezultātus. Kādi tad ir lielākie plusi un mīnusi, izmantojot mobilos telefonus skolā? Un vai varētu teikt, ka patiešām tos vajadzētu aizliegt?

Mobilo telefonu pozitīvās īpašības skolā:

Viegla komunikācija – gan vecākiem, gan skolotājiem ir nepieciešams uzturēt kontaktus ar bērniem un skolēniem, un tieši mobilais telefons padara šo komunikāciju daudz vienkāršāku. Skolēni izmanto savus mobilos telefonus, lai piedalītos diskusijās, kas palīdz izzināt jebkādus jautājumus, saistītus ar izglītību. Ir vairāki forumi, kur jaunieši var izveidot diskusijas, kas ir cieši saistītas ar akadēmiskām zināšanām. Vairumā gadījumu skolēniem patīk izmantot tieši šādas sociālās vietnes, kur var palikt anonīmi, un uzdot savu jautājumu, nekā to darīt visas klases priekšā. Skolotāji var izmantot vienkāršākās teksta ziņas vai e-pastu un nosūtīt ziņojumu skolēnam uz mājām.

Drošības apsvērumi – tā kā mobilais telefons ir viegli un ērti pārvietojams, tas vienmēr var darboties kā līdzeklis, ar kuru paziņot ar avārijas situāciju, kā arī préstamos sin intereses. Katastrofas cilvēku dzīvē ir neizbēgamas, un vienmēr izjauc dienas ierasto kārtību. Bet, ja tev blakus ir mobilais telefons, var daudz vieglāk izkliedēt visas problēmas – sazinoties ar ātro palīdzību, vecākiem, vai cilvēkiem, kuri var palīdzēt.

Mobilie telefoni kā pētniecības instruments – studentiem, kas liek priekšmetus saistībā ar lauku darba pētījumiem, mobilais telefons ir svarīgs rīks, kas obligāti nepieciešams. Visi mūsdienu telefoni ir aprīkoti ar augstas kvalitātes kamerām, un datus pārsūtīt vairs ir tikai dažu sekunžu jautājums. Tāpat var izveidot dažādus pētniecības materiālus ar video veidošanu.

Mobilo telefonu negatīvās īpašības skolā:

Izklaidēšanās – kopš mobilajiem telefoniem arvien vairāk tiek izveidotas dažādas izklaides aplikācijas, skolēni cenšas tās visas arī izmēģināt. Daudzas no tām ir patiešām muļķīgas un novirza skolēnus no domāšanas un brīvais laiks tiek izmantots tīri sēžot pie telefona ekrāna. Jaunieši savas ikdienas gaitas ieraksta Twitterī, Facebookā, fotogrāfijas ievieto Instagramā, kur tādā veidā izklaidējas, aizmirstot par reālo pasauli. Šādas nepārtrauktās izklaidēšanās ar telefonu ietekmē jauniešu koncentrēšanās spējas klasē, kā arī novirza apkārtējo klases biedru uzmanību. Pazaudējot koncentrēšanās spējas, netiek veiksmīgi apgūta viela un gala eksāmenā ir slikti rezultāti.

Vieglāk krāpties pārbaudes darbos – skolēni ir ļoti viegli atklājuši, kā izmantot Google turpat no telefona un sameklēt visu nepieciešamo informāciju. Tāpat ar telefona palīdzību tiek fotografēta svarīga informācija, kura tiek izmantota eksāmena laikā. Pat tāda rīka kā kalkulatora izmantošanā tiek pielietots telefons, lai atvieglotu pārbaudes darbu.

Nozagšanas iespējamība – lai gan visi vecāki cer, ka tas nekad nenotiks, tomēr katru dienu pastāv iespējamība, ka bērns pārnāks mājās bez sava jaunā un dārgā mobilā telefona, kas ir prestamos personales. Tas var būt ne tikai nozagts, bet arī izkrist no kabatas un saplīst. Zagšana mūsdienās, diemžēl, ir ļoti populāra lieta, kuru ir ļoti grūti izskaust.

Kā tehnoloģijas ietekmē sabiedrību?

Sabiedrība šobrīd stāv uz sociālās revolūcijas sliekšņa, sakarā ar dziļu tehnoloģiju ietekmi mūsu sabiedrībā. Tehnoloģijas pārveido to, ko mēs dēvējam par sociālo vidi un kā mēs, cilvēki, veidojam saikni ar visi un apkārtējiem. Tāpat kā daudzi sasniegumi visā vēsturē, arī tehnoloģijas uzplaukums ir griezīgs zobens starp pozitīvo un negatīvo ietekmi, turklāt nākošos gados tas būs vēl jūtamāks.

Bet kā gan tehnoloģijas ietekmē sabiedrību? Protams, varam uzsvērt pozitīvo ietekmi, kā esam veicinājuši sazināšanos gan personīgā dzīvē, gan darba vidē. Mēs varam sazināties globāli kviklån, un tas ir daudz vieglāk nekā jebkad agrāk. Mēs esam tuvāk saviem mīļajiem, kuri pat atrodas citās laika joslās.

Tehnoloģija ir veicinājusi vispārējo globalizācijas tendenci, ko mūsu pasaule nebija izjutusi līdz pat Otrajam pasaules karam. Šodien ir daudz vieglāk veikt starptautisko uzņēmējdarbību, nekā tas notika pirms 15 gadiem. Globalizācija veicina globālo izpratni par visas pasaules pilsoņiem jebkurā pasaules malā. Mēs esam kļuvuši informētāki par notikumiem, kas notiek citviet pasaulē. Sociālo mediju pieaugums ar tehnoloģiju inovācijām ir veicinājis ideju izplatīšanu veidu daudz ātrāk nekā agrāk. Ikviens var dalīties savās idejās un paust viedokli savos sociālajos portālos, piemēram, Facebook un Twitter.

Ironiski, ka, it kā apvienojot visus vienā lielā globalizācijas tīmeklī, tomēr esam palikuši daudz noslēgtāki. Pētījumi rāda, ka samazinoties klātienes mijiedarbībai pusaudžu vidū, arvien pasliktinās sociālās prasmes. Pusaudži nemāk, un praktiski, nevēlas iegūt tādas sociālās prasmes, kuras nepieciešamas klātienē esot. Jaunieši ir vairāk lietpratīgi, ja ir jāizmanto jaunākās tehnoloģijas, jo viņi ir uzauguši šādā laikmetā. Taču tajā pašā laikā viņiem trūkst ne-tehnoloģiskās sociālās prasmes, kuras, savukārt, vairāk piedēvējamas vecākiem cilvēkiem, kuri neprot darboties ar tehnoloģijām. Vecāki cilvēki labprāt pieturās pie sava laika tendencēm, parunāties dzīvē un atzīmēt svarīgākos datumus kalendārā nevis apskatīties sociālo tīklu lapās. Aprises, kādi izaugs mūsdienu jaunieši salīdzinājumā ar pagātni, ir neapzinātas. Sabiedrība ir izmainījusies pat pēdējo divdesmit gadu laikā, nerunājot, ka tehnoloģiju laikmets turpina attīstīties.

Mēs runājam par augstajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem veselības jomā, taču – vai tieši dēļ tehnoloģijām nenotiek arī daudz nelaimes? Piemēram, ilgstoša skatīšanās monitoru zilajās gaismās noved pie bezmiega, kas var aizvest līdz daudz dziļākām slimībām. Mēs apdraudam savu redzi, jo acis paliek nogurušas, pēc saspringtas dienas pie datora. Viļņi, kas nāk no mobilajiem telefoniem arī kaitē mūsu veselībai, kas pēc vairākiem gadiem var parādīties gaismā.

Lai gan televīzija varētu būt viena no ierīcēm, kas satuvina ģimenes, kopā pavadot laiku un skatoties filmas, tomēr pastāv uzskats, ka daži indivīdi ietekmējas no televīzijas negatīvā ziņā, ilgstoši skatoties programmas ar negatīvu raksturu (piemēram, krimināla rakstura raidījumus). Nereti televīzijas saturs ap to vien griežas kā vardarbību, seksuālo aktivitāti un dažādām citām lietām, kas neapzināti noved indivīdu no pareizā ceļa. Tā veicina potenciālo vardarbības pieaugumu, seksuāli transmisīvo saslimšanas gadījumu, un pusaudžu grūtniecību mūsu sabiedrībā. Televizora skatīšanās ir pasīva nodarbe, kas var ietekmēt cilvēka veselību. Pēdējos pētījumos atklāts, ka vidējais amerikānis dienā pavada vismaz piecas stundas, lai skatītos televīziju. Tas nozīmē, ka gandrīz ceturtā daļa dienas tiek pavadīta pasīvā darbībā, kas nav labi ne smadzenēm, ne vispārīgai socializācijai, jo cilvēks paliek arvien izolētāks.

Tātad, ko mēs varam secināt par negatīvo tehnoloģiju ietekmi uz sabiedrību – tā mūs izolē. Izolē no apkārtējiem cilvēkiem, gan arī no iekšējām domām attīstīties un pilnveidoties lån uden sikkerhed. Cilvēki izolējas no saviem tuviniekiem, ik dienu sēžot pie televizoriem, spaidot mobilos telefonus un spēlējot spēles planšetēs. Tā vietā aktīva spēlēšanās ar mājdzīvnieku, vai sarunas pie vakariņu galda ar ģimeni būtu daudz labāka alternatīva.

Tehnoloģiju nozīme cilvēku dzīvē

Tehnoloģiju nozīmīgums mūsu ikdienas dzīvē ir nenoliedzams. Var pat teikt, ka mūsdienu dinamiskajā pasaulē, dzīvei bez tehnoloģijām nebūtu vērtības. Tās atbrīvo mūs no dažādiem slogiem, palīdzot ikdienas darbībās, apmaiņai ar informāciju un svarīgu problēmu atrisināšanā. Tāpēc, ņemot vērā, ka tehnoloģijas turpina attīstīties ar vēl lielāku spēku un jaunu kā iepriekš, ir nepieciešams uzsvērt, cik izdevīgi tas ir mūsu dzīvē.

Viena no svarīgākajām jomām, kur tehnoloģiju attīstība ir bijusi ļoti noderīga ir veselības nozare. Ar mūsdienu elektroniskajām iekārtām ārsti spēj atklāt daudz slimības, par kurām agrāk pat nevarējām iedomāties. Daudz vieglāk kā jebkad agrāk ir sazināties. Visus laurus komunikācijas ziņā varētu plūkt interneta izmantošana, kas apvienoja pasauli vienā globālā ciematā. Cilvēki var sazināties savā starpā, neatkarīgi no tā, kādā ģeogrāfiskajā reģionā atrodas, pat redzēt viens otru ar video zvana palīdzību. Uzņēmumu īpašnieki, apzinoties interneta pasaules varu, izmanto to, lai sasniegtu arvien vairāk klientus. Viņi izveido mājaslapas, kur klienti vienkārši nospiežot vienu pogu, var iegādāties preces un pakalpojumus, kas, savukārt, var tikt piedāvāts komfortabli aizvest līdz pašām namdurvīm.

Tehnoloģiju ienākšana mūsu dzīvē ir samazinājusi lielo dokumentu krājumu, kas vienmēr ir bijis birojos un noliktavās. Informācija šobrīd ir viegli uzglabājama, un ārējo faktoru apdraudējums šķiet ļoti samazināts. Pastāv daudz dažādas atmiņas ierīces kā, piemēram, kompaktdiski, mikroshēmas, fleši. Drošības ziņā, šī ir labāka perspektīva, kā aizsargāt failus senos laikos, jo daudzām atmiņas ierīcēm var uzlikt drošības paroles, kodus un darbības, kas atpazīst tikai īpašnieku. Konfidenciāla informācija tiek saglabāta neaizskarta.

Telefonu attīstība pēdējā desmitgadē ir krietni augusi. Zinātnieki un izgudrotāji ir sapratuši, ka cilvēkiem nepieciešams sazināties jebkurā laikā un vietā. Šī nepieciešamība ir novedusi pie portatīvo telefonu izgudrošanas. Pārklājuma tīkls ir daudz lielāks, un praktiski visur cilvēks var būt sasniedzams. Ierīces ir arī izmantojamas izklaides sfērā, ieviešot tajās ārkārtas izklaides funkcijas kā spēles. Ja vien cilvēkam ir līdzi telefons, viņš var darīt visu – sazināties ar cilvēkiem, klausīties savu mīļāko mūziku, izklaidēties pie spēlēm, neapmaldīties lielā pilsētā, izmantojot navigāciju. Šādas iekārtas ikdienas dzīvi padara ļoti atvieglotu – vēl tikai zinātniekiem jāatrisina problēma, ar biežu bateriju uzlādēšanu.

Nevar nepieminēt, kā tehnoloģijas attīstība ir uzlabojusi lauksaimniecības attīstību. Pretēji agrārās revolūcijas laikam, kas notika pirms vairākām desmitgadēm, šobrīd ar tehnoloģiju palīdzību ir iespējams noteikt klimatiskās izmaiņas, un izmainīt apstākļus, kas sekmē augu produktivitāti. Lielie tehnoloģiskie izgudrojumi ir saistīti ar mašīnbūvi – lielie spēkrati, kas palīdz ikdienā lauksaimniecībā atvieglo katra zemnieka dzīvi. Kultivēšanas iekārtas, stādīšanas mašīnas, miglošanas mašīnas un daudzas citas lietas, kas palīdz ātrākai ražas ieguvei.

Arī mājdzīvnieku veselība šobrīd balstās uz plašo tehnoloģiju attīstību. Izgudrojot dažādas vakcīnas un zāles, ir lielāka iespējamība ārstēt slimus dzīvniekus. Agrāk bija grūti noteikt, kas tieši nepieciešams kādā neparastā dzīvnieka uzvedības brīdī. Cilvēks, pretēji no dzīvnieka, var pateikt, kur viņam sāp, kad sāp un cik ilgi jau ir šādi simptomi. Taču veterinārija bija ļoti grūta, pirms netika sākti lietoti rentgena stari. Ar tiem var noteikt, ko dzīvnieks, iespējams, ir apēdis, vai tas kaitē viņa veselībai un kā no tā atbrīvoties.

Paldies par atbalstu Novēģu portālam (Norway)

Problēmas ilgstošas datora lietošanas rezultātā

Mēs dzīvojam laikmetā, kurā pilnībā uzplaukusi tehniskā revolūcija. Cilvēki ir aizvien vairāk un vairāk atkarīgi no iekārtām un mašīnām, kuras tiek izmantotas katru dienu. Iespējams, ka tehnoloģijas ir attīstītas tiktāl, ka bez tām dzīve vairs nav iedomājama. Viena no pieprasītākajām informāciju tehnoloģiju iekārtām ir dators. Sabiedrība šo lielisko iekārtu ir iepazinusi pēdējo 30 – 40 gadu laikā. Tie ar gadiem paliek gudrāki, jaudīgāki, izmēros daudz efektīvāki. Tie padara mūsu dzīvi ērtāku daudzos jautājumos. Taču kā jau visiem labiem stāstiem, arī šim ir savas negatīvās puses. Mēs pietiekoši daudz laika pavadām pie datoru ekrāniem, ignorējot negatīvos aspektus, ko ir pierādījuši daudzi pētījumi. Apskaties un apdomā, kādi ir galvenie trūkumi, ilgstoši lietojot datoru.

1) Laika izšķiešana
Tici vai nē, bet ir cilvēki, kas patiešām pavada visu dienu pie datora ekrāniem, spēlējot video spēles. Piemēram Candy Crush Saga vai Zynger pokers ir spēles, kas var aizraut spēlētājus vairākas stundas no vietas, bezjēdzīgi pavadot savu brīvo laiku. Un ne tikai spēles notur cilvēku pie datora monitoriem – tāpat arī sazināšanās ar cilvēkiem, filmu skatīšanās tiešsaistē, ziņu lasīšana – tas viss aiztur datoru lietotājus no reālas dzīves baudīšanas. Dators, kā izklaides līdzeklis nav tas sliktākais variants, kā arī saziņa ar draugiem dažkārt ir labāka tiešsaistē nekā zvanot no mobilā telefona uz ārzemēm, bet tas, kam ir jāpievērš uzmanība – stundu skaitam, cik ilgi tas notiek. Limitē savu laiku pie datora, lai apvienotu ar citām dienas aktivitātēm.

2) Fizisko aktivitāšu trūkums
Tā kā datoru lietošana ir kļuvusi par visam parastu sabiedrības normu, cilvēki paliek arvien slinkāki un fiziski neaktīvāki. Āra aktivitātes, piemēram, pastaigas parkā vai sporta spēļu spēlēšana ir aizstāta ar ilgām virtuālām spēļu sesijām un interneta pārlūkošanu. Fizisku aktivitāšu trūkums var novest pie ķermeņa vispārīgas novājināšanās, var rasties liekais svars, un novest pie sirds saslimšanas slimībām. Pētījumi liecina, ka ilgstoša spriedze uz datoru monitoriem arī ietekmē redzes veselību.

3) Tendence izlaist ēdienreizes
Sēžot pie datora, cilvēki bieži vien aizmirst paēst vai niekojas ar mazām uzkodām. Taču maltītēm katru dienu ir jābūt sabalansētām un pilnvērtīgām. Ilgstoši sēžot pie datora, prāts zaudē laika izjūtu un apziņu, ka ir nepieciešams darīt citas svarīgas darbības, piemēram, jāpaēd. Tas ir neveselīgi, jo ķermenim ir nepieciešams uzņemt pārtiku noteiktā laikā, lai iegūtu enerģiju un saglabātu pareizu funkcionalitāti.

4) Nepareiza sēdēšanas poza
Ilgstoši izmantojot datoru, cilvēki aizmirst par nepieciešamo pareizo pozu, kādā ir jāsēž krēslā. Ja ķermenim nepieciešams ilgstoši atrasties pozā, kas nav ērta, var rasties sāpes. Visbiežākās sāpes ir galvas un kakla zonā, plecos, kā arī neatgriezeniski kaitēt mugurkaulam. Centies pēc iespējas biežāk sēdēt ar taisnu muguru, kā arī limitē laiku, ko pavadi pie datora. Ļoti nepateicīga poza ir sēžot ar portatīvo datoru gultā. Laikā, kad izmanto portatīvo datoru sēdus vai pat guļus pozā, tiek izdarīts liels spiediens uz kaklu un galvu, jo datora krānam nevajadzētu atrasties tik zemu. Tāpat arī pleci un mugurkauls ir vairāk izliekts uz priekšu, kas rada sāpes skausta daļā.

5) Neaizsargātība no kibernoziegumiem
Jo vairāk profilus tu veido dažādos sociālos tīklos, jo lielāka iespēja pastāv kļūt par upuri kibernoziegumā. Tiešsaiste ir bīstama vieta, kur tu vari nodot pāra daudz informācijas par sevi. Tavs privātums nav aizsargāts tik ļoti, kā vēlētos, tāpēc pārdomā, vai ir nepieciešams katrā saitē veidot savu profilu, vairākus e-pastus, un, pietam, likt vienādas paroles. Varbūt liekas, ka viena profila “uzlaušana” neko kaitējošu nevar izraisīt, taču, ja liksi visur vienādas paroles, hakeris var tikt klāt daudz svarīgākām lapām, par tavu Facebook kontu.